top of page

Problematyczna wycena dzieł sztuki

Każdy artysta przynajmniej na początku swojej drogi może śmiało stwierdzić iż wycena prac które stworzył nie należy do najłatwiejszych. Jest to temat wysoce niewygodny zwłaszcza gdy zależy nam na sprzedaży swoich dzieł, ale jednocześnie nie chcemy by sprzedały się zbyt tanio. W końcu włożyliśmy w to ogrom swojej pracy i czasu, a także materiałów o których także nie należy zapominać.

Ustalenie wartości rynkowej dzieła sztuki może być trudne, szczególnie dla młodych artystów znajdujących się na początku swojej kariery. Jeśli do tej pory nie odnotowaliśmy na swoim koncie poważnej sprzedaży, nie mamy też żadnego punktu zaczepienia dlatego na początek warto spojrzeć na swoją pracę z lekkim dystansem, nie kierując się wyłącznie emocjami.

To że nasza praca spodobała się kilku naszym znajomym jeszcze nic nie oznacza (zachowując także pewien dystans w stosunku do social mediów).

Bądźmy obiektywni w stosunku do samych siebie.

Na początku warto przeanalizować rzeczywisty koszt użytych materiałów.

Zwróćmy uwagę na płótno które wybieramy. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o format ale również o jakość. To samo dotyczy farb czy wykończenia obrazu na przykład za pomocą werniksu. Jakość obrazu i jego wykończenia podnosi jego wartość.

Iwona Birenbaum

Niezwykle ważna jest konsekwencja w ustalaniu cen za swoje prace. W przypadku wystawiania ich w kilku miejscach równocześnie, nie jest dobrze widziane aby wysokość cen była znacząco różna. Miejmy na uwadze to, że potencjalny nabywca często sprawdza naszą aktywność w sieci, porównuje ceny, analizuje wartość danych dzieł. Gubiąc się w równomiernej ocenie i wycenie naszych prac, dajemy informację o przypadkowości naszego działania.

Wystawa Muzeum

Starajmy się także ani nie zawyżać ani nie zaniżać swoich cen. Niskie ceny nie pozwolą nam osiągnąć żadnej satysfakcji z pracy, zbyt wysokie natomiast (szczególnie na początku naszej twórczości) będą omijane szerokim łukiem i sprawią, że nikt nie zainteresuje się naszą pracą.

Prześledźmy galerie sztuki online, social media na których wystawiane są prace innych artystów, portale aukcyjne, podejmijmy rozmowę i współpracę z galeriami sztuki. Przekonajmy się jak wygląda to w rzeczywistości.

Wycena dzieł sztuki to kilka bardzo ważnych czynników:

Renoma- nazwisko autora jest niezwykle ważne. Dajmy się poznać jako artyści współpracując z galeriami, biorąc udział w wystawach i konkursach artystycznych. Zaufajmy galerii z którą nawiązujemy współpracę i dajmy powody do tego by to nasze dzieła i nazwisko promowała w świecie sztuki. Dbajmy o swój wizerunek.

Praca- twórczość to nie produkcja. Bądźmy aktywni i płodni twórczo ale z głową. Wzrastajmy powoli doskonaląc przy tym siebie oraz swoje dzieła.

Autentyczność twórcy- Skupmy się na swojej twórczości i rozwoju. Kształtujmy styl i technikę. To da nam rozpoznawalność. Sprawmy by każde następne nasze dzieło było utożsamiane z nami. Własny styl jest niezwykle istotny. Nie kopiujmy innych, bądźmy niepowtarzalni.

Czas powstania pracy- Mówi się że im dzieło jest starsze tym jest droższe. W przypadku młodej sztuki bywa jednak odwrotnie. Większe zainteresowanie jest dziełami z okresu dojrzałego, czyli tego współczesnego okresu twórczości w którym można już rozpoznać cechy charakterystyczne danego artysty.

Wspomniane już Cechy fizyczne dzieła- Jakość gotowej pracy naprawdę widać gołym okiem.

 

To całkiem naturalne, że nie wszyscy potrafią zadbać o swój artystyczny wizerunek w sieci. Jest też wielu młodych artystów którzy nie wierzą w swoje umiejętności oraz nie potrafią określić wartości rynkowej swoich prac. Artysta ma za zadanie tworzyć dlatego w wielu przypadkach warto oddać się w ręce profesjonalistów.

Pędzle malarskie
R20

Pamiętajmy: Zarabianie pieniędzy to sztuka, praca to też sztuka, a dobry biznes to najlepsza sztuka.

                                                                                                                                                                Andy Warhol

bottom of page