top of page

Kilka pytań do...
Wywiad z artystką- Agnieszka Giera

Agnieszka Giera urodziła się w 1988 roku w Lesznie. Jest absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Zajmuje się głównie malarstwem, kolażem i rysunkiem, a także tworzeniem lalek artystycznych.

Jak rozpoczynasz dzień?

Od próby zatrzymania w głowie tego, co mi się śniło - kiedyś zapisywałam sny i weszło mi to w nawyk.

W jaki sposób pracujesz? - Twoje rytuały, co Cię mobilizuje a co rozprasza.

Nie mam raczej stałych rytuałów. Często maluję obrazy na zlecenie, wtedy mobilizuje mnie jak sądzę rzecz oczywista - konieczność zakończenia pracy w wyznaczonym terminie. W przypadku moich autorskich prac jest to zazwyczaj pomysł, który mam w głowie i który jest ukształtowany na tyle, że najwyższy czas już go przenieść na płótno. Jak wielu chyba ludzi obecnie, rozprasza mnie czasem Internet, który przeglądam w przerwach od malowania.

Twórczość którego artysty miała na Ciebie największy wpływ?

Nie potrafiłabym wskazać jednego takiego artysty, zwłaszcza że to, co cenię w tych najbardziej znanych to ich osobowość - lubię tych introwertycznych, specyficznych, z sobie właściwymi dziwactwami, np Warhola, van Gogha. Malarsko raczej nie nawiązuję do nikogo konkretnego, przynajmniej nie świadomie.

Agnieszka Giera.jpg
Dreaming, acrylic on canvas, 50 x 70.png

Jak wyglądały początki Twojej twórczości?

Lubiłam rysować i malować odkąd tylko pamiętam, czyli od wczesnego dzieciństwa. Było to moje pierwsze hobby, które jest ze mną aż do teraz. Myślę, że czasy policealne były tym momentem, gdy zdecydowałam że skoro to najbardziej lubię, to tym chcę się zajmować w życiu na poważnie - stąd taki, a nie inny wybór studiów (malarstwo na ASP). Moje obrazy przechodziły różne etapy, pod różnymi względami. Np. bardzo mnie kiedyś fascynował surrealizm, co miało swoje odzwierciedlenie w moich bardzo wczesnych pracach. Był moment, gdy zamiast farb preferowałam suche pastele, których teraz praktycznie już w ogóle nie używam. Albo gdy szczególnie upodobałam sobie turkusowy

kolor, więc jego odcienie przeważały w moich wczesnych obrazach.

Skąd czerpiesz inspiracje do swoich prac?

Inspiracje czerpię zewsząd - nie musi być to nic związanego z malarstwem. Czasem jest to natura, czasem książka, czasem na przykład moje własne doświadczenia. Staram się mieć otwartą głowę, zauważać jak najwięcej, żeby móc później nawiązywać do tego w swojej twórczości.

Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i poza granicami kraju.

The Tree, akryl na płótnie, 50 x 60 cm.j
Wonderland Who am I, acrylic on canvas,
Soma, acrylic on canvas, 50 x 70 cm.png

Z którego swojego dzieła jesteś najbardziej dumna i dlaczego?

Nie określiłabym tego dumą, ale mam kilka ulubionych. Jest to np obraz "Interior / Exterior Layer", wpisujący się w tematykę poprzedniej wystawy, którą był wpływ mediów, programów, także graficznych na to, jak odbieramy współcześnie rzeczywistość. Chociażby w Photoshopie pracuje się na warstwach - nakładają się one na siebie, tworząc końcowy efekt. Od nas tylko zależy, co będzie widoczne, można ukrywać i usuwać rzeczy - jednak one nie

do końca znikają, jedno kliknięcie i mogą powrócić w niezmienionej formie. Podobnie działa ludzka psychika i o tym właśnie jest ten obraz. Pozostając w temacie programów lubię też obraz o dość dosłownym w stosunku do tego

co przedstawia tytule "Drzewo" - jest na nim drzewo właśnie, widziane jako bryła w oprogramowaniu do modelowania obiektów 3d (kiedyś miałam styczność z programem Wings3D, który był tu dla mnie inspiracją). Pokazane jest w różnych stanach. Na pierwszym planie - w swojej aktualnej zewnętrznej formie, z poucinanymi gałęziami, którego rozrost został zahamowany. Ma jednak długie niewidzialne korzenie, które symbolizują życie wewnętrzne, nie dostrzegalne na pierwszy rzut oka i jego przemiany. W tle wisi zdjęcie drzewa nie uszkodzonego w żaden sposób, pełnego liści - które pełni rolę jakby archetypu, jest tym, co mogłoby być i do czego się dąży, a co niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością. Praktycznie każdy mój obraz mogłabym jakoś opowiedzieć, opisać co dla mnie oznacza. Może poprzestanę na opisie tych dwóch, oczywiście każdy z odbiorców może je także interpretować na własny sposób.

Gdybyś zaczynała od początku co byś zrobiła inaczej?

Może zainteresowała się bardziej sztuką typowo użytkową. Im więcej umiejętności przyswojonych jak najwcześniej tym lepiej.

Czego zazdrościsz innym twórcom?

Staram się nie zazdrościć, ale jeśli już - kontaktów, umiejętności sprzedania swojego talentu, dotarcia do dużego grona odbiorców.

Interior Exterior layer, akryl na plotni

Jaki jest Twój cel na najbliższe 10 lat?

Chcę oczywiście dalej malować, brać udział w wystawach. Wykonać więcej ilustracji do książek. Zobaczyć kilka konkretnych miejsc na świecie i przeprowadzić się - zobaczymy, jak życie się potoczy, bywa nieprzewidywalne i ciężko je sobie z góry zaplanować.

Jakie pytanie zadałbyś/ zadałabyś kolekcjonerowi sztuki?

Czym bardziej kieruje się przy zakupie - nazwiskiem autora i jego osiągnięciami czy samą treścią obrazu, niezależnie od tego, kto go stworzył. Odpowiedzi zapewne byłyby różne.

Odpowiedz: Biedny za życia ale sławny po śmierci, czy zarabiający na sztuce ale zapomniany w przyszłości?

Romantyczniej i szlachetniej brzmi oczywiście wersja pierwsza, co kłóci się z tym, że jako ludzie wszyscy dążymy do jakiegoś komfortu. Trudno wybrać i przeważnie to nie od chęci osoby wybierającej zależy, często głównie od zewnętrznych okoliczności.


 

Acid Landscape, acrylic on canvas, 50 x
Wonderland Timeless tea, acrylic on canv
Psychedelic Shadow, acrylic on canvas, 5

Wystawy:

wystawa zbiorowa z okazji 21 prezentacji Leszno 2020 "Na początku zmieniła się pogoda"
"Obrazy - Ekrany", wystawa indywidualna, Macondo, Wrocław 2020
wystawa indywidualna, Stara Piekarnia, Wrocław, 2020
wystawa indywidualna, Turkawka, Wrocław, 2019
"Ekrany - Lustra", wystawa indywidualna, CoffeePlanet, Wrocław, 2019
"Ekrany - Lustra współczesności", wystawa indywidualna, Galeria ODT Światowid Wrocław 2019
wystawa zbiorowa z okazji 19 Prezentacji Leszno 2016 "Sztuka czy sztuczki"
wystawa zbiorowa z okazji 18 prezentacji Leszno 2014 "Granice Sztuki"

Prace artystki dostępne są w naszej GALERII internetowej

bottom of page