top of page

Inwestycja w sztukę

Kupowanie dzieł sztuki wciąż wydaje się być ekstrawaganckie i przeznaczone w dużej mierze dla ludzi majętnych i z pewnym statusem społecznym. Często zakup sztuki uznawany jest za kaprys lub dowód na posiadanie pieniędzy. Niestety wciąż bardzo rzadko traktowane jest to jako inwestycja.

To prawda, że inwestycja w twórczość i dzieła młodych artystów bywa niepewna i często trzeba od razu wykluczyć szybki zarobek przy ewentualnej odsprzedaży dzieła. To inwestycja długoterminowa jednak wciąż opłacalna. Biorąc pod uwagę fakt iż za młodą sztukę artystów debiutujących na rynku zapłacimy dużo mniej niż za dzieło znanego twórcy, przy odrobinie wiedzy możemy liczyć na naprawdę pokaźny zwrot.

O jakiej wiedzy mowa? Przede wszystkim mowa o przekonaniu, że sztuka nie jest tworzona głównie dla elit. Jeśli poza wartością danego dzieła, aktualną lub przyszłą, będziemy potrafili dostrzec w nim przede wszystkim wartość artystyczną, będziemy na dobrej drodze do tego by zacząć inwestować.

20201208_170001.jpg
Galeria Sztuki Open Space
Obrazy w galerii

Nie trzeba być wielkim znawcą by zacząć kolekcjonować sztukę.

Anna Zielińska

 

 

Najważniejsze to kierować się swoim gustem i kupować to co nam się podoba. W ten sposób znajdziemy się w posiadaniu obrazu czy rzeźby, która będzie cieszyć nasze oko i współgrać z naszymi emocjami. Oczywiście warto przy tym podeprzeć się wiedzą na temat tego co popularne, które nazwiska pojawiają się na aukcjach czy w galeriach. Postawić na jeden styl, spróbować odnaleźć w danym dziele tą wyjątkowość, która nas urzekła. Może to być kolor, kompozycja, tematyka. Najważniejsze by pasowała zarówno do nas jak i naszego wnętrza.

Budowanie własnej kolekcji sztuki to proces na który składa się wiele czynników. Bywa tak, że dzieło przemawia do nas na tyle, że po prostu pragniemy je mieć. Innym razem podczas wernisażu czy prezentacji nowego artysty w galerii sztuki online którą odwiedzamy, przykuwa naszą uwagę wywiad z tym artystą, bądź jego pojedyncza wypowiedź i już ten fakt sprawia, że zupełnie inaczej zaczynamy patrzeć na jego sztukę. Czasami dzieło urzeka nas poprzez osobowość jego twórcy. Przydaje się więc poznanie twórcy czy jego inspiracji. Po za tym wsparcie artysty poprzez zakup jego pracy wzbogaca naszą kolekcję o ogromną satysfakcję i poczucie misji.

Warto uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, aukcjach, przeglądać aktualne informację w internecie, przeglądać oferty galerii. Obserwacja aktualnego rynku sztuki pozwoli nam na wyselekcjonowanie tego co najbardziej do nas przemawia.

 

Warto przy tym pamiętać by kierować się sercem i intuicją.

bottom of page