top of page

Aukcje Sztuki Młodych Artystów
pierwszy krok do rozpoznawalności

Artysta który nie ma wykształcenia kierunkowego ma o wiele trudniejsze zadanie jeśli chce znaleźć się na rynku sztuki. Większość renomowanych galerii zwraca ogromną uwagę na wykształcenie artysty i przyjmują do sprzedaży wyłącznie prace twórców z dyplomem szkoły artystycznej, często nie zważając na to czy prace artysty samouka podobają się ludziom czy też nie.

Zdobywając artystyczne wykształcenie, artysta przez wiele lat kształci się, pracuje pod okiem innych wybitnych twórców, poznaje techniki, odkrywa samego siebie, zdobywa zawód.

To poniekąd daje gwarancję galerii iż potencjalny klient zwróci uwagę na tego właśnie twórcę, mając tym samym przekonanie, że artysta wykształcony ma więcej szans na zaistnienie w świecie sztuki.

Nie jest jednak powiedziane iż artysta bez dyplomu jest skazany na porażkę. Będąc takim artystą przede wszystkim trzeba uświadomić sobie iż będzie to kosztowało więcej pracy i pokory. Nie wystarczy namalować jednego obrazu by mieć nadzieję na sukces na rynku sztuki. To proces wymagający cierpliwości i pracy, ciągłego ulepszania swojego warsztatu, postarania się o to by odnaleźć swój wyjątkowy styl lub indywidualną technikę tworzenia.

To nic innego jak samodzielne przejście drogi którą każdy dyplomowany artysta przechodził podczas zdobywania wykształcenia.

Od kilku lat regularnie organizowane aukcje młodej sztuki które stają się szansą dla twórców rozpoczynających swoją artystyczną karierę. Jest to ogromna okazja dla wielu artystów na to by zaprezentować swoją twórczość i zdobyć potencjalnych odbiorców. W dobie internetu młodzi artyści mają o wiele większe niż kiedyś możliwości aby sprzedać swoje prace, mimo to wciąż potrzebują wsparcia i protekcji. Szanse które stwarzają im galerie sztuki zapraszając do wzięcia udziału w aukcjach ułatwia im kontakt ze światem oraz kolekcjonerami. Dzięki temu artysta zaczyna być zauważalny, stopniowo wyrabia swoją markę.

Barbara_Karpiel_Odnalezieni_w_przestrzen
Mariusz Chruściel

To w jaki sposób będzie piął się do góry po szczeblach swojej kariery zależy wyłącznie od niego oraz od galerii która go reprezentuje.

Posługując się i modyfikując nieco znane powiedzenie śmiało możemy powiedzieć iż jedna sprzedaż artystą nie czyni. Dlatego istotna jest dobra współpraca z galerią która zdecydowała się na promocję takiego twórcy gdyż sukces artysty to zawsze połączenie talentu z pracą osób promujących jego twórczość.

Liczy się jakość, a nie ilość. Oczywiście, że ważne jest wykształcenie artystyczne i talent, ale równie ważna jest pasja twórcza, przedsiębiorczość oraz pracowitość, dlatego nawiązanie współpracy z miejscem które kieruje się takimi samymi wartościami to już połowa sukcesu.

Mariola Pietroń-Ratyńska

Warto pomyśleć nad współpracą z galerią, która dołoży starań by wypromować twórcę oraz pozwoli mu rozwinąć się i zdobyć wszystkie szczeble na drodze do kariery, rozpoznawalności i satysfakcjonującej sprzedaży. Od powodzenia i efektów takiej współpracy zależy wiele. Przede wszystkim wartość dzieła, ale również zaufanie i cierpliwe dążenie do celu.

Aukcje młodej sztuki to wbrew pozorom nie sposób na zarobek, a przede wszystkim ogromny krok do zaistnienia w świecie sztuki i to przede wszystkim należy sobie uświadomić będąc na początku swojej drogi artystycznej. Aby zacząć sprzedawać swoje prace za wyższe kwoty, nie wystarczy pojawiać się na aukcjach windując swoje ceny- to bardzo cienka granica do tego by przestać być traktowanym poważnie. Oczywiście bardzo ważne jest by się cenić, ale równie ważna jest promocja swojej sztuki na wystawach, konkursach czy poprzez aktywność w sieci. Dzięki temu każdy artysta staje się bardziej wiarygodny i profesjonalny.

Pamiętajmy o tym że wielu kolekcjonerów inwestuje w sztukę a nie tylko dobiera obraz do koloru ścian. Dajmy mu powód do zainwestowania właśnie w nasze dzieło, a tym samym w nas jako w pełni świadomego artystę.

Diana Galińska
Iwona Birenbaum Sacharz
bottom of page