top of page

Abstrakcja-sztuka emocji

Tym, co odróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej, jest brak wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury lecz stara się przedstawić ją w zupełnie innej formie.

Podzielić ją można na spontaniczną i geometryczną. Często obrazy te to zapis emocji i wrażeń. Dzieła abstrakcyjne zmuszają do głębszej analizy, refleksji, do spojrzenia w głąb siebie. Twórcy abstrakcji uważali, że sposób malowania powinien być szybki i dynamiczny. Dzieła abstrakcyjne muszą według nich zawierać jak największy ładunek energii i powinny być mocno nacechowane emocjami.

Malarstwo abstrakcjonistyczne narodziło się Rosji na początku dwudziestego wieku na fundamentach kilku już znanych kierunków sztuki: kubizmu, futuryzmu i impresjonizmu. Prekursorem abstrakcjonizmu w malarstwie był Wassily Kandinsky.

W malarstwie tym nie ma utartych reguł czy schematów. Odczytywanie intencji i zamysłu artysty jest trudne w tym przypadku, dlatego też sztuka abstrakcyjna przez długi czas nie miała zbyt wielu zwolenników. Mimo to ogromną zaletą sztuki abstrakcyjnej jest fakt iż jako jedna z niewielu pozwala na dowolną interpretacje jej odbiorcy. Może zachwycać kompozycją, kolorem, wywoływać emocje i wspomnienia. Sam Kandinsky radził, aby do jego sztuki nie podchodzić jak do fotografii, lecz jak do dzieła muzycznego- odczytywać je wyłącznie emocjami.

zamglenie.jpg

Sztuka abstrakcyjna doskonale komponuje się we wnętrzach.

Jest znakomitym uzupełnieniem wnętrz zarówno w stylu skandynawskim, boho, typu loft jak i nowoczesnych apartamentów. Te niegdyś niezrozumiałe i ekstrawaganckie obrazy, cieszą się co raz większą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki oraz dekoratorów wnętrz. Śmiało możemy powiedzieć iż co raz śmielej podchodzimy do dzieł malarzy abstrakcyjnych. Artyści, którzy słyną z przedstawiania rzeczywistości za pomocą figur, linii, brył, plam i kolorów doskonale wpisują się w panujące trendy, a ich prace co raz częściej goszczą na ścianach wielu wnętrz nadając im ciekawy i unikatowy charakter.

20201113_135714.jpg
projektowanie wnętrz
projektowanie wnętrz

Abstrakcyjne obrazy są doskonałą dekoracją wnętrz. Każde wnętrze potrzebuje innego rodzaju obrazu, a to z kolei zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Istotne jest też by wybierać pracę która do nas przemawia i wywołuje w nas emocje. I choć sztuka abstrakcyjna i jej dzieła to jedna z najtrudniejszych dziedzin malarstwa, nie oznacza to, że jest dedykowana wyłącznie znawcom sztuki.

bottom of page